Smaller Default Larger

foto_186520 maja 2011r. w Dąbrówce odbyły się uroczystsze obchody 128. rocznicy śmierci Cypriana Kamila Norwida wraz z XI Finałem Konkursu Poetyckiego „Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi”. Głównymi organizatorami obchodów byli: Wójt Gminy Dąbrówka oraz Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce. Honorowy patronat nad Uroczystością objęli Pan Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, który udzielił również wsparcia finansowego oraz Pan Piotr Uściński - Starosta Powiatu Wołomińskiego- fundator nagród dla laureatów.


Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Piotr Uściński – Starosta Powiatu Wołomińskiego. Gościliliśmy także Leszka Celeja - Przewodniczącego Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jerzego Lacha - Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Wiesława Mędrzyckiego - Radnego Powiatu Wołomińskiego, Dariusza Kokoszkę- Wójta Gminy Jadów Agnieszkę Gryglas - Przewodniczącą Rady Gminy Dąbrówka oraz dyrektorów szkół i ośrodków kultury.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegację przedstawicieli samorządu województwa mazowieckiego, samorządu powiatowego i gminy Dąbrówka oraz laureatów konkursu w asyście sztandaru Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Dąbrówce pod tablicą upamiętniającą chrzest Poety w Kościele Parafialnym oraz na symbolicznym grobie Matki Norwida - Ludwiki Norwid ze Ździeborskich, na miejscowym cmentarzu.

Oficjalną część uroczystości rozpoczął walc F.Chopina w wykonaniu kwartetu OPIUM. Następnie Tadeusz Bulik - Wójt Gminy Dąbrówka wraz z Anną Maniecką - Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce powitali wszystkich zebranych. Pani Anna Maniecka przybliżyła cele i formułę konkursu oraz wymieniła skład tegorocznych Komisji oceniających. W dalszej części przystąpiono do wręczania nagród laureatom. Po ich otrzymaniu zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach, zaprezentowali się przed publicznością.

Podobnie jak to miało miejsce w 2010 roku, również w roku bieżącym Organizatorzy ufundowali nagrodę specjalną. Statuetka przedstawiająca postać kroczącego, zamyślonego Norwida, z dębową gałązką w dłoni nawiązującą do głębokiego patriotyzmu i tęsknoty do stron rodzinnych trafiła do rąk laureatów z kategorii poezja śpiewana - Mileny Kisielewskiej i Damiana Kisielewskiego za wybitną interpretację utworu C. K. Norwida „Pieśń od ziemi naszej”.

Statuetkę otrzymały również osoby reprezentujące instytucje, na których pomoc i wsparcie Gminne Centrum Kultury od wielu lat może liczyć. Nagrodę wręczono Leszkowi Celejowi - Przewodniczącemu Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, za popularyzację ustanowionej w 2001 roku nagrody im. C. K. Norwida, promującej dzieła twórców urodzonych lub tworzących na Mazowszu i za podejmowane działania zmierzające do udostępnienia dworku Norwida w Głuchach wszystkim miłośnikom Jego twórczości. Statuetka trafiła również do rąk Jerzego Lacha – Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego za wieloletnią współpracę, pomoc i wsparcie finansowe wielu uroczystości, w tym uroczystości norwidowskich.

Obchody zakończył koncert kwartetu „Opium”: Anny Szalińskiej, Magdaleny Małeckiej, Olgi Łosakiewicz – Marcyniak oraz Dawida Lubowicza - absolwentów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Nazwa OPiUM to skrót od słów Opus&Uniwersum, która nawiązuje do działalności zespołu i wyraża ideę tworzenia i poruszania się własnymi ścieżkami w muzyce. OPiUM ma za sobą wiele imponujących osiągnięć, do których należą: płyta Back to Melody wydana w 2010 r., nominowana przez Akademię Fonograficzną do nagrody Fryderyk w kategorii Debiut Roku 2011, cykl nagrań dla Teatru Narodowego w Warszawie, udział w festiwalu Chopiniana, Międzynarodowym Festiwalu Gwiazd Piano- Forte w Toruniu. Kwartet OPiUM tworzy także autorskie programy koncertowe jak np. Musica a la Polacca-autorski program kwartetu oparty na muzyce polskiej, Tango Therapy- projekt audiowizualny bazujący na tangach Astora Piazzolli, czy też Krzyż-Drzewo Kwitnące-koncert pasyjny inkrustowany poezją religijną od średniowiecza po współczesność.

Utwory Aleksandra Głazunowa w wykonaniu czwórki kameralistów były doskonałym dopełnieniem tej pięknej uroczystości.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29