W ostatni piątek października członkowie Klubu Kulturalnego pod opieką pani Doroty Rurarz oraz pań z Gminnego Centrum Kultury - Olgi Pakuły i Katarzyny Gmurczyk mieli okazję odwiedzić nowo otwarte Muzeum Warszawskiej Pragi. Ma ono swoją siedzibę przy ulicy Targowej w trzech zabytkowych kamienicach – najstarszych zachowanych budynkach w tej dzielnicy Warszawy.
Na początku, w oczekiwaniu na panią przewodnik, mieliśmy przyjemność podziwiać Pragę z tarasu widokowego na terenie muzeum. Bazar Różyckiego z góry może nie wygląda imponująco, ale trudno zaprzeczyć, że jest nieodłącznym elementem kojarzącym się z prawobrzeżną Warszawą.
Samo muzeum podzielone jest na kilka sal. Klub Kulturalny miał okazję odwiedzić salę historii Pragi, w której znajduje się makieta XVII-wiecznej prawobrzeżnej Warszawy oraz zobaczyć instalację artystyczną Trzy oblicza Stadionu Narodowego, posłuchać starych i nowych piosenek poświęconych warszawskiej Pradze i obejrzeć przedmioty codziennego użytku, którymi handlowano kiedyś na wspomnianym wcześniej Bazarze Różyckiego oraz te przekazane muzeum przez darczyńców. Wśród wspomnianych rzeczy znalazła się zniszczona lalka, u której trudno było nie zauważyć poodcinanych kończyn. Jak wyjaśniła pani przewodnik, pewien Niemiec podarował zabawkę dziewczynce – przyszłej pani chirurg w Szpitalu Praskim, co wyjaśnia zniszczone części ciała lalki. Ostatnią ekspozycją, którą odwiedziliśmy, był dawny żydowski dom modlitwy z oryginalnymi fragmentami malowideł zachowanymi na ścianach.
Z wyjazdu wróciliśmy bardzo zadowoleni, chociaż także zmęczeni kilkugodzinnym zwiedzaniem muzeum. Myślę, że inni członkowie Klubu Kulturalnego, podobnie jak ja, nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu!
Patrycja Szczepanik