W dniach 23 i 24 sierpnia w Józefowie odbyło się ¦więto Gminy D±brówka „ Folklor w Krainie Bugu”. Organizatorami było Gminne Centrum Kultury oraz Wójt Gminy D±brówka. Patronat nad imprez± obj±ł pan Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Sobotnie występy rozpoczęło Koło Gospodyń Wiejskich z Chajęt. Jest to najstarszy zespół ludowy z terenu naszej gminy. Warto wspomnieć, że działa on od 1965 roku. W przepięknych, kolorowych, ludowych strojach prezentowały nam ludowe pieśni. W dalszej części programu gościnnie wyst±pił Zespół Pieśni i Tańca „ Wyszków”. Program przygotowany przez grupę miała okazję podziwiać nie tylko polska publiczność. W 2004 roku zespół gościł na Litwie, w 2005 we Włoszech, w 2006 we Francji a w ubiegłym roku na Białorusi. „ Wyszków” trzykrotnie wygrywał Wojewódzki Przegl±d „ Roztańczone Mazowsze”.
Pięknie prezentowały się również D±browianki, które istniej± od 2003 roku. Znane s± w całym powiecie wołomińskim, jak również poza jego granicami. Prawdziw± atrakcj± były występy Młodzieżowego Zespołu Ludowo – Choreograficznego „ Kolkha” z Gruzji oraz Zespołu Kulturowo Artystycznego ”Sevojno” z Serbii- uczestników Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "WARSFOLK" 2008. Zespół „ Kolkha” jest niezwykle popularny w ojczystej Gruzji jak również poza granicami kraju. . Znani s± w Europie, Turcji, Grecji, Włoszech czy Sycylii. Zespół uczestniczył w międzynarodowych festiwalach i kilkakrotnie był nagradzany tytułem Grand-prix.
Z kolei grupa „Sevojno” za cel postawiła sobie zachowanie w historii najcenniejszej tradycji kulturowej swojego kraju - tradycji tańca, pieśni oraz muzyki. Zespół słynie z pięknych strojów oraz osi±gnięć artystycznych.. Wszechstronność tańców ludowych, bogactwo ich typów, stylów jak również melodii i rytmu, muzyki, pieśni, obyczajów z nimi zwi±zanych opowiada o specyfice miejsca i kraju, z którego się wywodz±. Grupa wykonuje swoje programy w autentycznych kostiumach ludowych.
Niedziela upłynęła nam pod hasłem „ Nadbużańskie ¦więto Plonów”. Imprezę rozpoczęły występy zespołów ludowych „Kalinka” z Mi±sego, Koła Gospodyń Wiejskich z Chajęt i „D±browianki”. Po prezentacji mogliśmy obejrzeć scenkę „pokaz prac żniwnych - 50 lat wcześniej…”, która przybliżyła nam czynności zwi±zane ze żniwami: obsadzanie i ostrzenie kosy, koszenie zboża, ustawianie styg, młócenie cepami czy przygotowanie chleba. Udział w niej wzięli pan Wiktor Oleśkiewicz- sołtys wsi Kuligów oraz pani Krystyna Sekunda - członkinii KGW „ D±browianki”. Pokaz bardzo spodobał się publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami. Po przedstawieniu nast±piło poświęcenie wieńców w Kościele Parafialnym w Józefowie oraz przemarsz Korowodu Dożynkowego na plac przy Zespole Szkół. Wspaniale wygl±dały delegacje dożynkowe nios±ce przepiękne wieńce oraz dary, będ±ce owocem ich ciężkiej pracy. O tym, że korowód się zbliża i nadszedł koniec żniw poinformował nas jeĽdziec na koniu. Za nim w zwartym szyku szły poczty sztandarowe straży z terenu gminy. Mogliśmy również podziwiać pięknie przystrojon± bryczkę, na której dumnie siedzieli starostowie dożynek w asyście jeĽdĽców na koniach. Przed ołtarzem odbyła się prezentacja wieńców. Centralnym punktem uroczystości była Msza ¦więta, podczas której wszyscy dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony i zbiory. Pan Tadeusz Bulik- Wójt Gminy D±brówka podziękował rolnikom za ich ciężk± pracę. Po jego wyst±pieniu odbyła się ceremonia dzielenia chlebem, któr± rozpoczęli starostowie dożynek – Pani Irena Kryszkiewicz i pan Andrzej Skwarski. Ogłoszone zostały również wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec:
I miejsce – wieniec wsi Kowalicha
II miejsce – wieniec wsi ¦lężany
III miejsce – wieniec wsi Chruściele
Wręczono nagrody i dyplomy. Następnie odbyły się prezentacje zespołów ludowych polskich i zagranicznych m.in. Zespół Tańca Ludowego „ Kalina” z Wrocławia oraz „ Szolosi Gipsy Band” z Węgier. Wprawdzie pogoda spłatała nam figla, ale na szczęście trwało to krótk± chwilę. Wszyscy czekali na występ lokalnego zespołu „ Grimm”, który rozgrzał publiczność, bawi±c± się do póĽnego wieczora. Imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje: wystawa płodów rolnych, gospodarstw rolników z terenu gminy, prace uczestników Stypendium Twórczego dla Uzdolnionej Młodzieży z Mazowsza oraz plac zabaw.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy sponsorom, dzięki którym najmłodsi mogli spędzić niezapomniane chwile:
- państwu Małgorzacie i Robertowi Szybowskim – firma „ Karoma” z Karolewa ( usługi transportowe)
- państwu Wioletcie i Adamowi Korzeniewskim – firma „ Art.-trans”( usługi transportowe)
- panu Andrzejowi Prokopowiczowi- Spółdzielnia Robót Budowlano-Drogowych z Tłuszcza
- państwu Anecie i Mariuszowi Kowalskim z Małopola – stacja paliw „ Anetex”
- panu Andrzejowi Cyrańskiemu – stacja paliw BP
- państwu Marzenie i Markowi Gawlikom – cukiernia „ Marzenie” z Marianowi
- państwu Edycie i Sylwestrowi Kryszkiewiczom – firma reklamowa „ Rekpol” z D±brówki
- panu Wacławowi Zielińskiemu i Sylwestrowi Szczęsnemu – produkcja cegły z Guzowatki
- panu Andrzejowi Olszewskiemu – stacja paliw z Karpina
- państwu Małgorzacie i Sławomirowi Banasiom oraz Barbarze i Stanisławowi Kryszkiewiczom – firma instalatorsko –elektryczna „ Eldom” z Woli Rasztowskiej
- państwu Hannie i Józefowi Kryszkiewiczom – firma handlowo-usługowa z Trojan
- państwu Teresie i Miłosławowi ¦więtochowskim – firma „ Mirex”- produkcja cegły z Chajęt
- państwu Magdalenie i Mariuszowi ¦wierczewskim – wypiek i sprzedaż ciast domowych z Guzowatki
- państwu Ewie Wojsznis-Borkowskiej i Leszkowi Borkowskiemu – apteka w D±brówce
- państwu Lidii i Sławomirowi Wronom